Wieczne drzwi minionych epok


Czymże zostałoby sławetne globalnie muzeum Prado, czy też progi Francuskiego Luwru bez słynnych zbiorów dzieł sztuki wielu epok i dziejów ludzkości ? Nikt nie umiałby na to pytanie jednoznacznie dać odpowiedzi. Budynki te same w sobie są dziełami sztuki inżynierskiej od posadzek aż po drzwi i okna, zdołały bowiem przetrwać nienaruszenie ogromny szmat czasu historycznego z punktu widzenia współczesnych. Historia ta niejednokrotnie była pisana konfliktami, czasem pokoju, zamachów, reform, czy rewolucji. Niemniej te budynki w komnaty których wiodą ciężkie i zdobne – brązem, lub zlotem obute drzwi są niemal wieczne.  

Zastanawia przeto że drzwi współczesnego domu zdołały by przetrwać tyle samo, nierzadko bowiem wykonuje się je z drewna sosnowego, płyt wiórowych, szkła i cienkiego – palnego plastiku. Paradoksalnie wątpliwym jest nawet czy również i współcześnie wznoszone domy zdołały by przetrwać kilkaset lat bodaj – niemożliwym jest dokonanie tego raczej. W Szczególności że insygniami współczesnej cywilizacji są pałacami okazałe, acz stalowo – szklano - plastikowe hale nieprzebranych fabryk, sanktuariami świątyń zaś – masywne gmachy galerii handlowych których podziemne wnętrza garażowe, ciągną się na długie mile żywicznymi posadzkami oplecione podtrzymującymi w nich życie kablami systemów teleinformatycznych. Pytaniem jest zatem nieskomplikowanym, czyż twory powszednie zdołają przetrwać burzliwej historii zakręty, oraz codziennego użytkowania jak zdołały przetrać drzwi masywne wiekowej katedry Gnieźnieńskiej, zdobne w płaskorzeźby i zawijasy, albo też jako pozłacany cud stolarki drzwiowej przybytku zwanego - Hagia Sofia.

Zda się jednak iż prędzej odejdą one w zapomnienia niebyt, obrócone w pył i perzynę, identycznie jak pomieszczenia, drzwi i okna Hali Targowej w Katowicach podczas katastrofy budowlanej w roku 2006. Paradoksem jednak przy tym jest błogosławieństwo i zmora poniekąd wynalezienia i powszechnego stosowania plastiku, ten wynalazek bowiem pozwala prosto, tanio i w miarę solidnie budować i choć sam bywa łatwo palny, to jednak nie ulegnie prędko biodegradacji w przeciwieństwie do metalu, czy drewna. Złudna to niemniej epoka przetrwania produktów naszej cywilizacji, zwłaszcza gdy się tonie w kupie plastikowych śmieci, co widać co dzień na każdej ulicy.

Podobne artykuły


Wymiana trawnika w ogrodzie

Wymiana trawnika w ogrodzie

Przygotowywanie projektu małego ogrodu w Lublinie pochłania przemyślenia nawet najdrobniejszych elem...
Pozycjonowanie - usługa z gwarancją?

Pozycjonowanie - usługa z gwarancją?

Utworzenie stosownej strony www a także pozycjonowanie jej w późniejszym czasie to elementy ...
Słuchanie muzyki jako sposób na nudę

Słuchanie muzyki jako sposób na nudę

W większości przypadków kiedy pytamy kogoś o jego zainteresowania pada odpowiedź, że jest nim...

Partnerzy


Transport lotniczy

Transport lotniczy

Wymiana trawnika w ogrodzie

Wymiana trawnika w ogrodzie

Zakupoholizm - skutki zakupów jako hobby

Zakupoholizm - skutki zakupów jako hobby