Wieczne drzwi minionych epok


Czymże zostałoby sławetne globalnie muzeum Prado, czy też progi Francuskiego Luwru bez słynnych zbiorów dzieł sztuki wielu epok i dziejów ludzkości ? Nikt nie umiałby na to pytanie jednoznacznie dać odpowiedzi. Budynki te same w sobie są dziełami sztuki inżynierskiej od posadzek aż po drzwi i okna, zdołały bowiem przetrwać nienaruszenie ogromny szmat czasu historycznego z punktu widzenia współczesnych. Historia ta niejednokrotnie była pisana konfliktami, czasem pokoju, zamachów, reform, czy rewolucji. Niemniej te budynki w komnaty których wiodą ciężkie i zdobne – brązem, lub zlotem obute drzwi są niemal wieczne.  

Zastanawia przeto że drzwi współczesnego domu zdołały by przetrwać tyle samo, nierzadko bowiem wykonuje się je z drewna sosnowego, płyt wiórowych, szkła i cienkiego – palnego plastiku. Paradoksalnie wątpliwym jest nawet czy również i współcześnie wznoszone domy zdołały by przetrwać kilkaset lat bodaj – niemożliwym jest dokonanie tego raczej. W Szczególności że insygniami współczesnej cywilizacji są pałacami okazałe, acz stalowo – szklano - plastikowe hale nieprzebranych fabryk, sanktuariami świątyń zaś – masywne gmachy galerii handlowych których podziemne wnętrza garażowe, ciągną się na długie mile żywicznymi posadzkami oplecione podtrzymującymi w nich życie kablami systemów teleinformatycznych. Pytaniem jest zatem nieskomplikowanym, czyż twory powszednie zdołają przetrwać burzliwej historii zakręty, oraz codziennego użytkowania jak zdołały przetrać drzwi masywne wiekowej katedry Gnieźnieńskiej, zdobne w płaskorzeźby i zawijasy, albo też jako pozłacany cud stolarki drzwiowej przybytku zwanego - Hagia Sofia.

Zda się jednak iż prędzej odejdą one w zapomnienia niebyt, obrócone w pył i perzynę, identycznie jak pomieszczenia, drzwi i okna Hali Targowej w Katowicach podczas katastrofy budowlanej w roku 2006. Paradoksem jednak przy tym jest błogosławieństwo i zmora poniekąd wynalezienia i powszechnego stosowania plastiku, ten wynalazek bowiem pozwala prosto, tanio i w miarę solidnie budować i choć sam bywa łatwo palny, to jednak nie ulegnie prędko biodegradacji w przeciwieństwie do metalu, czy drewna. Złudna to niemniej epoka przetrwania produktów naszej cywilizacji, zwłaszcza gdy się tonie w kupie plastikowych śmieci, co widać co dzień na każdej ulicy.

Podobne artykuły


Pozycjonowanie - tania i skuteczna forma reklamy

Pozycjonowanie - tania i skuteczna forma reklamy

Posiadacze małych jak również średnich spółek przeznaczają w dzisiejszych czasach cora...
Gitara i jej rodzaje

Gitara i jej rodzaje

Gitara to bez wątpienia jeden z bardziej popularnych instrumentów. Posiada go większość fan&o...
Najważniejsza jest higiena

Najważniejsza jest higiena

Nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki nie zastąpią codziennych zabiegów higienicznych. Nie w...

Partnerzy


Piękne ozdoby naszego ubioru

Piękne ozdoby naszego ubioru

Wakacje nad polskim morzem

Wakacje nad polskim morzem

Podnośnik hydrauliczny – bezpieczeństwo podczas używania

Podnośnik hydrauliczny – bezpieczeństwo podczas używania

Pozycjonowanie - tania i skuteczna forma reklamy

Pozycjonowanie - tania i skuteczna forma reklamy