Zakupoholizm - skutki zakupów jako hobby


Wśród tak licznych możliwości jakie daje nam otoczenie, gospodarka i społeczeństwo obecnie na uwagę zasługują sklepy i dokonywane tam zakupy. Warto przyznać, że coraz większe grono ludzi uważa je za przyjemność, za swoiste hobby. Niestety ma to swoje dobre i złe strony. Oczywiście wśród dobrych stron jest to, że zwiększa się sprzedaż dla właścicieli sklepów, a także nie są one aż tak męczące. Jednakże z drugiej strony o wiele więcej się wydaje, przez co ostatecznie później spada nam dobry humor i samopoczucie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że przede wszystkim hipermarkety zyskują na tego typu rozwiązaniach, ponieważ są to swoiste miasta w mieście.

Wynika to z faktu, że posiadają one w sobie nie tylko typowe sklepy ogólnobranżowe, ale również punkty usługowe, jak fryzjer czy kosmetyczka, aptekę, restauracje, kawiarnie, ciastkarnie, lodziarnie, biura podróży, telefonie komórkowe czy coraz częściej wyznaczone place dla zabaw dla dzieci. Dzięki temu dzieci mogą się świetnie bawić pod okiem tamtejszych opiekunów, a rodzice mogą spokojnie spędzić czas razem czy zrobić zakupy nie przejmując się w tym czasie bezpieczeństwem swoich pociech. Jest to pewne rozwiązanie. Jednocześnie należy przyznać, że coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których sklepy stają się pewną obsesją, a szczególnie zakupy same w sobie. Jest to już zakupoholizm. Niestety należy go leczyć. Jeśli jest to początkowe stadium, to można sobie jeszcze z tym poradzić samemu i z pomocą rodziny. W późniejszych etapach wymagana jest profesjonalna pomoc psychologa. Zakupoholizm wiąże się z nieodpartym pragnieniem dokonywania zakupów, ciągłym wydawaniem pieniędzy i to najczęściej na zupełnie niepotrzebne rzeczy od dosłownych drobiazgów, aż po faktycznie bardzo drogie produkty.

Wielokrotnie może to prowadzić do zapaści finansowej danej rodziny. Jest to częściowo skutek owej manii dokonywania zakupów w formie hobby, wypadów rodzinnych, w świętach czy weekendy najczęściej. Jako że jest to traktowane jako forma rozrywki, to człowiek czerpie z tego radość, wchodzi mu to w nawyk, a potem kojarzy się radość i dobre samopoczucie tylko bądź w większości sytuacji z zakupami. Taki właśnie może być początek owego zgubnego zakupoholizmu. Jest on coraz powszechniejszy na całym świecie, w tym właśnie w naszym kraju. Powstają nawet do tego specjalne komórki, które specjalizują się w leczeniu tego typu schorzeń.

Podobne artykuły


Fotograf

Fotograf

Jeśli mowa jest o bardzo artystycznych, popularnych zawodach to z pewnością należy powiedzieć o zawo...
Czy dobrze jest pracować w domu?

Czy dobrze jest pracować w domu?

Choć na ogół uważa się, że jest to idealna opcja, to warto wiedzieć, że ma ona obok zalet r&o...
Czechy - kraj piwny

Czechy - kraj piwny

Będąc w Czechach mamy możliwość spróbowania wiele rodzajów naprawdę smakowitych piw, z...

Partnerzy


Czynności konieczne do przeprowadzenia podczas demontażu koła

Czynności konieczne do przeprowadzenia podczas demontażu koła

Czechy - kraj piwny

Czechy - kraj piwny

Wymiana trawnika w ogrodzie

Wymiana trawnika w ogrodzie

Czego oczekiwać w standardzie na ROR

Czego oczekiwać w standardzie na ROR