Z jakiego materiału tworzy się ochraniacze skokowe?

Ochraniacze skokowe, jak sama nazwa wskazuje, mają przede wszystkim zapewnić pełną ochronę zwierzęciu podczas wykonywania skoków. Mowa tu głównie o sportach wyczynowych, jednak ochraniacze stosuje się również w trakcie jazdy rekreacyjnej. Materiał, z jakiego jest wykonany, ma spore znaczenie.

Który ochraniacz skokowy będzie odpowiedni dla konia?

ochraniacze skokowe dla koniaWielu początkujących jeźdźców kupuje jak najsolidniejsze materiały, często przepłacając nawet kilkaset złotych. Bezpieczeństwo zwierzęcia jest bardzo ważne i wytrzymałość ochraniaczy z pewnością ją zapewnia, jednak nie w każdym przypadku solidne produkty są potrzebne. Osoby jeżdżące rekreacyjnie nie narażają konia na poważniejsze urazy, dlatego wystarczą nieco lżejsze, bardziej elastyczne produkty, które nie przyczynią się do zwiększenia potliwości zwierzęcia. Ochraniacze skokowe dla konia produkowane są z różnych materiałów – może być to skóra, tworzywo sztuczne, wełna, a najczęściej neopren. Ochraniacze skórzane z pewnością poprawiają ogólną prezencję zwierzęcia, jednak mogą okazać się kłopotliwe dla jeźdźca – aby utrzymać odpowiedni wygląd produktu i wydłużyć jego żywotność należy stosować właściwe środki konserwujące i regularnie pielęgnować ochraniacze. Najczęściej stosuje się neopren, gdyż zapewnia odpowiednią stabilizację, w prosty sposób można go wyczyścić, a dodatkowo odpowiednio ogrzewa nogi zwierzęcia. Warto wybierać ten materiał do jazdy rekreacyjnej, natomiast w przypadku intensywnych treningów należy sięgnąć po takie, wyposażone w dodatkowe sposoby wentylacji. Dla koni o wrażliwej skórze odpowiednią wyściółką będzie wełna, gdyż jest miękka i zapobiega odparzeniom.

Startując w zawodach lub prowadząc intensywne treningi ze zwierzęciem, należy mieć na uwadze, że koń może się pocić, a jego organizm przegrzewać. W takich przypadkach należy wybierać materiał przewiewny, który tylko z zewnątrz jest dodatkowo wyposażony w wytrzymały plastik lub tworzywo sztuczne.