Skuteczna izolacja instalacji

Skuteczna termoizolacja budynku w dzisiejszych czasach nie jest już niczym nadzwyczajnym. Obecnie inwestorzy zwracają bardzo dużą uwagę na ocieplenie domu, które pozwoli na obniżenie kosztów jego użytkowania (przede wszystkim mowa tu o kosztach ogrzewania, ale także klimatyzacji). Coraz częściej spotkać się można z pojęciem domu energooszczędnego lub pasywnego, którego koszty eksploatacji obniżane są do minimum.

Funkcja termoizolacji rurociągów

izolacja termiczna rurTermoizolacja domu pozwala na utrzymanie wymaganego komfortu cieplnego wewnątrz nawet podczas srogiej zimy, nie wydając przy tym fortuny na ogrzewanie. Z drugiej strony, użycie odpowiednich materiałów izolacyjnych sprawi, że latem nasz dom nie zamieni się w piekarnik, w którym trudno będzie wytrzymać wysokie temperatury. Jednak głównym celem izolacji termicznej budynku jest oszczędność na kosztach ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że ocieplenie ścian domu to tylko część prac, jakie warto wykonać, aby zadbać o niskie rachunki w przyszłości. Równie ważna jest izolacja termiczna rur. Odpowiednie ocieplenie rurociągów również przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania oraz do utrzymania komfortu cieplnego na wymaganym poziomie. W jaki sposób? Jeśli zadbamy o to, żeby czynnik płynący w rurach (najczęściej woda) od pieca do grzejnika nie tracił po drodze swojej temperatury, zminimalizujemy tym samym straty ciepła. W ten sposób będzie można zmniejszyć temperaturę docelową ustawioną na kotle, bądź użyć mniejszego (czyli tańszego w użytkowaniu) grzejnika. Warto wspomnieć, że izolacja termiczna rur nie dotyczy jedynie instalacji centralnego ogrzewania. Izoluje się również rury z ciepłą wodą użytkową (w tym samym celu, aby ograniczyć straty ciepła) oraz rury z wodą zimną (aby zapobiec skraplaniu się wody na ich powierzchni).

Izolowanie instalacji nie jest drogie ani skomplikowane, przynosi jednak duże korzyści, dlatego nie warto pomijać tego etapu. Materiałów izolacyjnych jest naprawdę wiele, są zróżnicowane i bardzo łatwo jest dopasować izolator do posiadanej instalacji oraz do warunków technicznych.