Małe maszyny automatyczne do zakładu pracy

Do automatyzacji zakładów produkcyjnych i warsztatów obróbkowych służą najróżniejsze maszyny, zarówno bardzo gabarytowe jak i te bardziej kompaktowe. Automaty o małych rozmiarach preferowane są w tych zakładach pracy, które nie mają dużej powierzchni, aczkolwiek potrzebują maszyn wspomagających do stanowisk pracowniczych.

Zminiaturyzowany robot współpracujący do małego warsztatu

ur5 universal robotsNa szczęście, roboty przemysłowe i współpracujące są coraz częściej miniaturyzowane, tak iż nie zajmują tyle miejsca co ich pierwotne wersje, aczkolwiek zachowują pełną funkcjonalność takowych, a nawet więcej, są znacznie bardziej wielozadaniowe i wszechstronne. Jednym z takich automatów jest UR5 Universal Robots, maszyna pochodząca od renomowanego producenta bardzo polecanych robotów wspomagających. Model UR5 jest jednym z najmniejszych automatów w ofercie owego producenta, i ogólnie jednym z najbardziej kompaktowych robotów, jakie obecnie wykorzystywane są w zakładach pracy. Może on wykonywać ogromną ilość zadań, od prostych prac montażowych i obróbkowych poprzez obsługę maszyn, aż po skomplikowane zadania, wymagające precyzji. Jest więc używany nie tylko jako robot całkowicie autonomiczny, ale również pomoc dla pracowników wykonujących zadania na stanowiskach. Mimo niedużych gabarytów, robot UR5 ma zasięg ramienia sięgający nawet i pięciu metrów, i może być rozbudowywany do prawie dwukrotnie większego zasięgu.

Ilość możliwych dla owego robota zadań oznacza iż nie musi być on ulokowany na stałe w jednym konkretnym miejscu, a w razie potrzeby może być bez większych problemów przestawiony na zupełnie inne stanowisko, na którym może wykonywać odmienne zadania. Programowanie pracy nie wymaga bowiem bardzo dokładnej znajomości kodowania, gdyż jest bardzo intuicyjne i proste.