Dekoracja wnętrz za pomocą kasetonów

W architekturze, kaseton to seria zagłębionych paneli w kształcie kwadratu, prostokąta lub ośmiokąta w suficie, podsufitce lub sklepieniu. Preferowane materiały to tradycyjnie drewno, kamień lub stiuk, a w czasach współczesnych żelbeton. Seria tych zagłębionych paneli była często wykorzystywana jako dekoracja sufitu lub sklepienia.

Przykłady starożytnych kasetonów

kasetonyKamienne kasetony starożytnych Greków i Rzymian są najwcześniejszymi zachowanymi przykładami. W VII w. p.n.e. etruski grobowiec komorowy w nekropolii San Giuliano, wycięty w miękkim kamieniu przypominającym tufy, odtwarza strop z leżącymi na nim belkami i poprzecznymi belkami, z płaskimi płytami wypełniającymi luki. Przez wieki uważano, że kasetony drewniane powstały po raz pierwszy poprzez przekroczenie drewnianych belek stropu w zamkach Doliny Loary z okresu wczesnego renesansu. Jednak w 2012 r. archeolodzy pracujący w Instytucie Nauk Humanistycznych Packarda w Domu Telefa w Herkulanum odkryli, że drewniane kasetony były budowane w czasach rzymskich. Eksperymenty z możliwymi kształtami kasetonów były cechą zarówno architektury islamskiej, jak i renesansowej. Bardziej skomplikowane problemy zmniejszania skali poszczególnych kasetonów przedstawiały wymagania dotyczące zakrzywionych powierzchni sklepień i kopuł. Wyraźny przykład kasetonu rzymskiego, zastosowanego w celu zmniejszenia ciężaru kopuły, znajduje się w suficie rotundy kopuły w Panteonie w Rzymie.

Terminem „sufit kasetonowy” określa się dziś również formę sufitu podwieszanego, w którym do podwieszanego systemu nośnego wykonanego z metalu wkłada się przeważnie kwadratowe wypełnienia (kasetony) z materiałów drewnianych (fabrycznych), płyt mineralnych (włóknistych), płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-włóknowych.